Darowizny i wpłaty na Związek Wyznaniowy Rodzima Wiara
Odtworzenie Religii naszych Przodków wymaga finansowania.
Do tej pory zakupiliśmy kilkanaście hektarów ziemi i nieruchomości.
Tworzymy strukturę w całej Polsce ale to przekracza nasze możliwości finansowe. Nie jesteśmy dotowani z budżetu Państwa a wszystkie nieruchomości zakupujemy z własnych funduszy.
Dla nas Rodzimowierców najważniejsza jest Rodzina i w pierwszej kolejności powinieneś zabezpieczyć swoją rodzinę. Jeśli zabezpieczyłeś przyszłość swojej Rodziny dzieci, rodziców, żony i krewnych to wtedy możesz zostać Mecenasem Słowiańszczyzny i przekazać nam niewielką wpłatę na Słowiaństwo lub przekazać niewielki skrawek ziemi na Świątynie- Święty Gaj.
Projekty
W ramach naszej działalności prowadzimy kilka projektów.
Rozwijamy następujące projekty:
- Zakup Lasów i tworzenie świętych gajów – lasów pierwotnych.
- Budowa świątyń z piaskowca.
- Produkcja żywności ekologicznej.
- Uprawa ziół i wytwarzanie produktów zielarskich.
- Zakup sadów i ziemi rolnej (stworzenie słowiańskiego gospodarstwa rolnego).
- Stworzenie miejsca opieki nad zwierzętami domowymi, po śmierci właściciela.
- Działalność wspierająca artystów zajmujących się szeroko pojętą sztuką, rzeźbiarstwem i malarstwem.
Nasze bieżące potrzeby
Projekt można wspierać zarówno finansowo jak i poprzez przekazywanie lub wynajem za symboliczną opłatą sprzętu. Możesz także przekazać nam materiały budowlane czy narzędzia.
Obecnie potrzebujemy:
- Mecenasa słowiańszczyzny.
- Transport z HDS.
- Różnego rodzaju materiały budowlane.
- Narzędzia budowlane, w tym sprzęt ciężki.
- Namioty wielosezonowe, magazynowe i kempingowe.
- Sprzęt nagłośnieniowy i audiowizualny.
Testament
Instrukcja o sporządzaniu przez Rodzimowierce testamentu i o jego wykonaniu
Przepisy niniejszej Instrukcji obejmują zasadnicze problemy związane z dziedziczeniem testamentowym, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień praktycznych, które mogą być użyteczne dla wyznawców Rodzimej Wiary Słowian. Zalecamy kontakt z Notariuszem przy informacjach Prawnych.
Spośród różnorodnych form testamentów, uznawanych przez polskie prawo cywilne, Rodzimowiercy powinni stosować jedną z wymienionych:
Testament napisany własnoręcznie lub sporządzony w formie aktu notarialnego.
Testament sporządzony według pierwszej formy musi być napisany w całości własnoręcznym pismem. Powinien zawierać:
wskazanie spadkobiercy,
określenie majątku spadkowego,
ustanowienie wykonawcy testamentu,
wskazanie miejsca pogrzebu, (od 2020 roku staramy się o cmentarz słowiański od Prezydenta miasta Wrocławia. Siedziba RW od 1996 roku jest miasto Wrocław. Jako mniejszości religijnej Prezydent odmawia nam swojego miejsca pochówku tłumacząc się brakiem ziemi na cmentarz. Dlatego z tego powodu powstał wzór testamentu aby w przyszłości po uzyskaniu cmentarza Słowiańskiego mogli byśmy być przeniesieni).
miejsce i datę sporządzenia testamentu,
własnoręczny podpis.
Spadkobiercą może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Zachęca się Rodzimowierców, aby w swoim testamencie uwzględniali zapisy na rzecz Rodzimej Wiary oraz instytucji charytatywnych.
W testamencie powinien być dokładnie określony przedmiot dziedziczenia. Przy ustanowieniu większej liczby spadkobierców ich udział można określić bądź przez podanie, w jakim procencie każdy z nich ma dziedziczyć, bądź też przez wyszczególnienie przedmiotów majątku spadkowego. Jeśli Rodzimowierca wcześniej przekazał rodzinie pewne dobra materialne i w związku z tym nie ma wobec niej zobowiązań, powinien to wyraźnie zaznaczyć w testamencie.
Wykonawca testamentu, a w razie jego braku Naczelnik, Starszy Oddziału, powinien oddzielić majątek Rodzimej Wiary od osobistego majątku zmarłego Rodzimowiercy i zadbać o ich zabezpieczenie.
Wykonawca testamentu po śmierci spadkodawcy zarządza majątkiem spadkowym, spłaca ewentualne długi, wykonuje zapisy i polecenia oraz wydaje spadkobiercom majątek zgodnie z treścią testamentu.
Zachęca się Rodzimowierców, aby na miejsce swego pochowania wybrali cmentarz Słowiański w okolicy w której mieszkali.
Określenie miejsca i daty sporządzenia testamentu powinno się znaleźć na początku lub na końcu treści testamentu.
Podpis spadkodawcy umieszczony pod treścią testamentu winien być czytelny oraz zawierać imię i nazwisko.
Testament sporządzony własnoręcznie należy złożyć u Naczelnika lub w Oddziale Rodzimej Wiary, w zapieczętowanej kopercie, podpisanej i opatrzonej datą jej złożenia.
Testament sporządzony u notariusza powinien uwzględniać przepisy niniejszej Instrukcji.
Jeżeli nastąpiły zmiany co do przedmiotu zapisu bądź innych dyspozycji, należy je jak najszybciej uwzględnić w sporządzonym testamencie.
Rodzimowierca może sporządzić testament ustny jedynie wtedy, gdy zachodzi obawa jego rychłej śmierci albo zachowanie zwykłej formy jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Polega on na tym, że spadkodawca oświadcza ostatnią wolę w jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków. Ta ostatnia wola powinna być – przed upływem roku od daty oświadczenia – spisana z podaniem miejsca i daty oświadczenia spadkodawcy, a następnie podpisana przez spadkodawcę i co najmniej dwóch świadków. Nie mogą nimi być osoby, dla których w testamencie przewidziana jest jakakolwiek korzyść materialna, jak również ich bliscy krewni.
Wzór testamentu
Ja, niżej podpisany ……………………………………… syn, ……………………………………., dziękując Słowiańskim Bogom i przodkom za godne i uczciwe życie zgodne z prawami natury, na wypadek mojej śmierci, świadomie i dobrowolnie moimi spadkobiercami ustanawiam: dzieci, rodziców, żonę, krewnych….
Rodzimą Wiarę (oddział) ………………………………………., której w spadku zapisuję procentowo np. 10 % gotówki, pieniądze zdeponowane w Banku …………………………………………….. na moim osobistym rachunku oraz papiery wartościowe, nieruchomości. Naczelnika proszę o przeznaczenie z tych zasobów odpowiedniej kwoty na budowę świątyń zakup ziemi na święte gaje oraz pokrycie zaległych płatności na budowę miejsc kultu Słowian, gdyby pozostały po mojej śmierci.
Związkowi wyznaniowemu Rodzima Wiara we Wrocławiu, któremu przekazuję prawa autorskie do moich publikacji i prac i moją bibliotekę….
Mojego (członka rodziny, przyjaciela) ………………………………………….., któremu przekazuję w spadku ………………………. Jego obciążam obowiązkiem pokrycia kosztów pogrzebu oraz ewentualnych długów osobistych oraz do zadecydowania o ewentualnym przeznaczeniu innych rzeczy nie wymienionych przeze mnie w tym testamencie.
Innych spadkobierców: …………………………………………………………
Oświadczam, że dzieła sztuki oraz sprzęt obrzędowy, które są u mnie przechowywane, a także pieniądze zdeponowane w Banku ……………………………………….. na rachunku nr ……………………………………………….. stanowią własność Rodzimej Wiary, w której byłem wyznawcą (do której należałem)
Wykonawcą niniejszego testamentu czynię ……………………………………………. i proszę, aby zechciał tę moją ostatnią wolę wykonać. Gdyby to było niemożliwe, proszę Starszego oddziału, w którym ostatnio przebywałem o spełnienie tego zadania.
Proszę o pochowanie mnie na cmentarzu Słowiańskim w ……………………………………..
Wszystkich druchów i przyjaciół proszę o pamięć w obrzędach. Jeśli kogo skrzywdziłem lub obraziłem, przepraszam.
Unieważniam i w całości odwołuję moje poprzednie testamenty.
Tę ostatnią wolę spisaną przeze mnie wyrażam z całą świadomością oraz własnoręcznie podpisuję.
………………………………, dnia …………………………..
(miejsce)
…………………………………………………………….
(własnoręczny czytelny podpis – imię i nazwisko)